Otázky a odpovědi
Kvalita medu
Který med je kvalitnější květový nebo medovicový?
ODPOVĚĎ:
To je špatná otázka.
Totíž kvalita medu vůbec nezávisí na tom, zda je med květový nebo medovicový. Med je převážně směs dvou nejjednodušších cukrů fruktozy a glukozy v určitém poměru. V závislosti na poměru se medy liší v rychlosti jakou krystalizují. A právě krystalizace je znakem kvality medu. KAŽDÝ KVALITNÍ MED PO ČASE MUSÍ ZKRYSTALIZOVAT ! Pokud med nezkrystalizuje, koncentrace cukrů je nízká, med obsahuje více vody než je povoleno. Někteří zpracovatelé medu používají hydrolyzátu škrobu, aby zachovali jeho hustotu a zabránili krystalizaci medu. To ale značně snižuje jeho kvalitu. Aby získali tmavší med, tak ho přibarvují. Med je komodita, která je nejčastěji pančovaná, podobně jako je to s vínem.
Existuje jediný kvalitní med, který krystalizuje velmi velmi pomalu - akátový med.
Rozdíl mezi květovým a medovicovým medem lze hledat především v rozdílné chuti. Květový med má chuť jemnější než med medovicový. Podle toho lze rozdělit vhodnost jejich použití. Květový med určitě budou preferovat před medem medovicovým děti, hodí se též na slazení nápojů, kde příliš neruší jeho aroma nebo ho dobře podporuje. Medovicový med se hodí do sladkých pomazánek nebo i samotný namazaný na chleba. Léčivé účinky jsou stejné.
Chci začít včelařit.
Jak mám postupovat, když chci začít včelařit. Musím být členem svazu včelařů? Co všechno potřebuje včelař, aby mohl chovat včely?
ODPOVĚĎ:
1. Zájemce o včelaření se musí registrovat u Českomoravského svazu chovatelů (ČMSCh). Proto chovatelem musí být osoba starší 18-ti let. Mladší zájemci se mohou přihlásit do kroužků mladých včelařů, které organizují některé základní organizace včelařů (ZO ČSV).
2. Musí respektovat veterinární nařízení Státní veterinární služby (SVS). Včely ohrožují paraziti a různé nemoci. Včelař musí dodržovat ve včelstvu vysokou hygienu. Musí se o včely dobře starat, aby z nich měl užitek. Za dobrou péči se včely odvděčí medem, voskem, propolisem a mateří kašičkou. Včelař se může pokusit včelám odebrat část nashromážděného pylu. I včelí jed má léčebné účinky.
3. Členství ve svazu včelařů není povinné. Svazů včelařů existuje více. Nejstarší a taky největší je Český svaz včelařů (ČSV). Členství v něm je velmi výhodné. Protože sdružuje nejvíc včelařů, lze se od nich učit. Svaz vydává časopis Včelařství a další odborné publikace. Organizuje léčení včel a dotační politiku. Oficiální stránky svazu www.vcelarstvi.cz nabízejí řadu informací. Na stránkách lze stáhnout přihlášku a zjistit příslušnou základní organizaci podle místa bydliště nebo plánovaného místa stanoviště včel. Pro okres Opava lze základní organizace zjistit též na stránkách opavské okresní organizace ČSV https://oocsv-opava.webnode.cz/o-nas/ . Chov včel není zrovna levná činnost, ale velmi záslužná. Opylování hospodářských plodin je v dnešní době závislé výlučně na včelách. Proto stát, ale i řada obcí, včelařské organizace dotují. Navíc včelař přebytky medu a ostatních včelích produktů může prodávat, a to bez zatížení daní až do počtu včelstev 60 ks.
Kde si mohu koupit med
Med prodávaný v supermarketech nedoporučujeme kupovat. Ve většině případů se jedná o směsici různých medů nebo dokonce přimíšenin, které s medem nemají nic společného. Výsledek sice vypadá jako med, ale chuťově se medu zdaleka nevyrovná. Někdy bývá chuťově protivný. Řada včelařů přebytky medů svých včel nabízí svým známým a ostatním zájemcům. Nejlépe, jak postupovat při zájmu o nákup medu přímo od včelaře, je informovat se u včelařů v okolí svého bydliště a vybrat si spolehlivého dodavatele.
Druhá možnost, jak získat kontakt na dobré prodejce medu, jsou stránky ČSV www.vcelarstvi.cz.